Hap/Mbyll Pajisjen E Diskut (Cd/DVD-ROM)

Shko poshtė

Hap/Mbyll Pajisjen E Diskut (Cd/DVD-ROM)

Mesazh nga icodder prej Sat Sep 06, 2008 9:13 am

Ne fillim Krijoni nje projekt te ri
Futni dy butona (emrat noirmalisht duhet te dalin Command1 dhe Command2)
Kur te shtypni butonin e pare pajisja e diskut do te hapet
Kur te shtypni butonin e dyte pajisja e diskut do te mbyllet
Tani krijoni nje modul ne:
Project -> Add Module, Dhe klikoni Open
Kodin me poshte futeni ne modul:

Kodi:
Declare Function mciSendString Lib "winmm.dll" Alias _
"mciSendStringA" (ByVal lpstrCommand As String, ByVal _
lpstrReturnString As String, ByVal uReturnLength As Long, _
ByVal hwndCallback As Long) As Long
Kodin me poshte futeni ne formen tuaj:
Kodi:
Private Sub Command1_Click()
retvalue = mciSendString("set Cdaudio door open", returnstring, 127, 0)
End Sub
Private Sub Command2_Click()
retvalue = mciSendString("set Cdaudio door closed", returnstring, 127, 0)

icodder
Little Baby
Little Baby

Numri i postimeve : 22
Join date : 06/09/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi